150131 – Retro gamer Växhuset i Västerås
Fredag och lördag i Västerås tillsammans med Chrille. På lördagen blev det besök på Växhuset och Retro gamer. Inte jättemycket att se men kul att se och klämma på några gamla pjäser. I övrigt ett gäng ”nördar” som sålde begagnade spel.
Dubbelklicka på bilderna för större storlek eller tryck på länk för bildspel.
Några bilder från mässan
no images were found
ZX Spectrum
ZX Spectrum var min första hemdator som sedan följdes upp med Atari ST och Amiga 500.
Till skillnad mot föregångarna ZX80 och ZX81 hade Spectrum ett tangentbord med rörliga tangenter (inte touchknappar) och färggrafik. Den ursprungliga modellen av Sinclair ZX Spectrum kom år 1982 (23 april) med 16 kB eller 48 kB RAM och gummitangenter. Redan år 1984 kom ZX Spectrum+ med ett bättre tangentbord. År 1985 kom ZX Spectrum 128K med utökat minne och ny ljudkrets. Spectrum +2/+2A kom under år 1987 respektive år 1988. Spectrum +3 med en 3 tums diskettstation kom slutligen år 1988.
Nedan följer några av mina favoritspel när det begavs sig på det glada 80-talet.
Match point
Fairlight
Match Day
Jet set Willy
Knight Lore
Playstation 3
Konsolen släpptes den 11 november 2006 i Japan. Playstation 3 lanserades i Europa den 23 mars 2007, vilket resulterade i höga försäljningssiffror i Storbritannien och allmän framgång i övriga Europa.
Till dags datum har Playstation 3 sålt ca 70 miljoner enheter världen över.
Nedan följer några av mina favoritspel på platsformen
Last of us
Heavy Rain
https://www.youtube.com/watch?v=Px0oq2LcH9s
Journey
Uncharted 2 – AmongThieves
https://www.youtube.com/watch?v=GUPAyGWKd6c
Fifa 14
Amiga 500
Amiga 500 var en hemdator släppt av Commodore 1987. Modellen var den mest populära av alla Amiga-datorer under 1980- och tidiga 1990-talet mycket på grund av sitt relativt låga pris. Den var en lågprofilsdator som hade både tangentbord och diskdrive inbyggd i chassit. Den använde AmigaOS, ett operativsystem med multi-tasking och mikrokärna, och är baserad på en Motorola 68000 CPU vilket gjorde Atari ST till största konkurrent.
Amiga 500
Med Amiga 500 gick Commodore tillbaka till den marknadsföringsstrategi som även gällde den bästsäljande föregångaren Commodore 64, och datorn såldes därmed inte bara i datorbutiker, utan även i leksaksaffärer, till skillnad från A500:s direkta föregångare Amiga 1000. Detta bidrog till att A500 blev den bäst säljande Amigamodellen, och blev speciellt populär i Europa.[1] Även om datorn var använd av datorentusiaster i allmänhet, var dess stora konkurrensfördel att den fungerande så bra som spelmaskin.
Nedan följer några av toppspelen till Amiga 500
Komplettering inom snar framtid!